Az elmúlt két évszázadra visszatekintve felelős kormány békeidőben minisztériumokat nem helyezett át. Amikor ez megtörtént, vészterhes helyzetek uralkodtak az országban.
- a Kossuth vezette kormányt költöztették anno Debrecenbe
- ideiglenes kormány alakult 1919 nyarán Szegeden
- 1944 telén Debrecenben
- a menekülő Szálasi helyezte át hivatalait Sopronba, ill. Szombathelyre
és végül
- 1956 novemberében alakított kormányt Szolnokon Kádár János
Ha a kormány abból indul ki, hogy a közeljövőben az ország biztonságát valami/valaki veszélyezteti, akkor erről a többi parlamenti pártok, az európai szövetségeseket és pl. az ország lakosságát tájékoztathatná. Mert momentán ilyen akut vészhelyzetről nincs tudomásunk.
Az álságosság netovábbja
A 3. Orbán-kormány csigalassúsággal alakult meg, ám ezután, a példátlan hatalomkoncentráció jegyében a 4 év után visszaállított kancelláriát rögtön egy ember kezébe helyezte. E folytatódó hatalomcentralizáció leplezésére az egyik első, rekordsebességgel meghozott intézkedésével rögtön több minisztérium székhelyének áthelyezését rendelte el - teljesen indokolatlanul. A jelenlegi rezsim részéről ezért (is) teljesen hiteltelen és álságos az arra való hivatkozás, hogy a decentralizáció érdekben költöztetné a minisztériumokat Debrecenbe, Kecskemétre, vagy Székesfehérvárra. Hisz mindenki tudja, hogy az Orbán kormány alatt sok minden történhet, de a hatalom tényleges decentralizációja teljesen kizárt.
A deliberáció és a decentralizáció diadalaként a komplett minisztériumok fővárosból való költöztetéséről mindenfajta hatástanulmány nélkül, rendeleti úton döntöttek. S igencsak kilóg a lóláb, hogy ezen önkényes döntések csak az önkormányzati kampány egyik marketing-fogasaként funkcionálnak. A csúnya vízfejű Budapestet így legalább lehet utálni, és szítani egy kicsit a főváros/vidék ellentétet.
Amúgy a költöztetés nyilván elképesztő költségekkel jár, ami örvendetes akkor, amikor éppen 50-60 milliárdos hiányok, adósságok veszélyeztetik kórházak mindennapi működést és a betegek ellátását. Biztosan – most hogy a stadionépítés megnyugtatóan révbe ér – a minisztérium költöztetése a legfontosabb tennivalója a kormánynak egy olyan országban, ahol a lakosság egy jelentős része a létminimum alatt él.
Persze a felesleges és propagandisztikus látszatintézkedés helyett valódi decentralizációról, a vidéki központok erősítéséről szó sincs. Pedig ez tényleg fontos volna, de az Orbán-kormány csak retorikailag erősíti a vidéket, tényleges politikája, az államosítás, a központosítás, a hatalomkoncentráció.
Még egy Hungarikum?
Egy-két teljesen rendkívüli példa kivételével (pl. amikor a német újraegyesülés után – nem mellesleg, hosszú társadalmi vita után – a német fővárost Bonnból ismét Berlinbe helyezték) a fejlett világban aligha van példa minisztériumok vagy kormányok fővárosból való elköltöztetésére. Ez egy újabb Hungarikum, vagy az is lehet, hogy az új kazah főváros, Asztana a követendő minta… Lehet választani.
(a bejegyzése egy vendégszerzőnk írása, a blogon banditamókus csak közzétette)